Polish English Russian Ukraine

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

2021-10-13

Zakres prac realizowanych przy użyciu wózków widłowych jest niezwykle szeroki, dlatego trudno dziwić się temu, że występują one w tak wielu odmianach. Zróżnicowane są głównie pod względem sposobu wykonania i działania. Wszystko po to, aby można było łatwo dobrać sprzęt do konkretnych działań.

Z tego też względu warto poznać, a także pokrótce scharakteryzować, najważniejsze rodzaje wózków. W ten sposób ich wybór okaże się znacznie łatwiejszy. Bez względu na to, czy mają zostać wykorzystane w magazynach, halach produkcyjnych, sklepach, warsztatach czy w innych obiektach.

Wózki widłowe – podział ze względu na rodzaj napędu

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych konstrukcji i elementów, które wyróżniają poszczególne maszyny na tle innych, warto zająć się montowanymi w nich systemami napędów. Jest to bardzo ważna kwestia, która wpływa na sposób i obszar, w jakim użyte mogą zostać omawiane pojazdy.

W pomieszczeniach zamkniętych i słabo wentylowanych obsługiwane są wózki widłowe elektryczne. Dlaczego? Ponieważ nie generują one żadnych spalin, dlatego nie stanowią zagrożenia dla operatorów i przewożonych towarów. Po stronie ich zalet należy zapisać również dość ciche działanie. Modele elektryczne nie są, rzecz jasna, jedynymi dostępnymi na rynku. W jaki jeszcze sposób napędzane mogą być te maszyny?

  • Spalinowe wózki widłowe – przeciwieństwo modeli elektrycznych. Wyróżniają się sporą mocą i dużym udźwigiem, jednak trzeba pamiętać o tym, iż generują one trujące spaliny. Z tego powodu stosowane są one na przestrzeniach otwartych i dobrze wentylowanych (w zależności od używanego paliwa).
  • Wózki hybrydowe – nie są często spotykane, jednak dla wielu firm stanowią ciekawą alternatywę. Korzystają bowiem z dwóch napędów: elektrycznego i spalinowego. Śmiało można je porównać do samochodów hybrydowych, pozwalających na „przełączanie się” między dostępnymi źródłami energii.
  • Ręczne wózki widłowe – najprostsze sprzęty, które służą do przewożenia lekkich ładunków na niewielkich odległościach. Napędem jest tu siła mięśni operatora.

Jaki wózek widłowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

W ten sposób możemy przejść do podziału maszyn ze względu na sposób wykonania, wymiary i dostępność konkretnych elementów roboczych, które decydują o ich „odmienności”.

Zdecydowanie najczęściej stosowane są wózki widłowe unoszące oraz podnośnikowe. W obu przypadkach mamy do czynienia z urządzeniami umożliwiającymi pracę na wysokościach. Pod tym względem te drugie modele są jednak bardziej uniwersalne, dlatego świetnie sprawdzają się do obsługi bardzo zróżnicowanych ładunków.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wózki widłowe podnośnikowe i unoszące dzielą się na kilka odmian. Spośród nich wymienić trzeba przede wszystkim wersje czołowe oraz boczne. Specyficznym rodzajem sprzętu jest wózek wysokiego składowania. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on na odkładanie i pobieranie ładunku na sporej wysokości, nawet kilkudziesięciu metrów.

Podczas składowania towarów szczególnie ciężkich towarów, jak również skomplikowanej inwentaryzacji, stosowane są widłowe wózki specjalistyczne, wyróżniające się wzmocnioną konstrukcją i długim czasem pracy.

Powyższe przykłady oczywiście nie wyczerpują całego podziału. Firmy często korzystają z urządzeń terenowych, skrętnych, wielokierunkowych, a także z różnego rodzaju podnośników oraz podestów. Dobór konkretnych maszyn jest więc zależny od zadań realizowanych przez firmę i specyfiki składowanego towaru. I to właśnie na tej podstawie należy planować ewentualne inwestycje.

zamknij