Polish English Russian Ukraine

Jak sprawdzić, jakie są rozmiary kół w wózkach widłowych?

2021-08-19

Żeby wózek widłowy działał bez zarzutu i był bezpieczny w obsłudze, wymaga regularnych przeglądów technicznych. W ramach czynności serwisowych sprawdzić należy m.in. stan kół. Bywa, że ogumienie jest zniszczone i wymaga wymiany. Jak sprawdzić rozmiar kół w wózku widłowym, by dobrać odpowiednie egzemplarze?

Wózki widłowe – rozmiary kół (opon)

Dobre koła (opony) to jedne z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo poruszania się wózkiem widłowym. To właśnie dzięki nim sprzęt może płynnie jeździć i bezproblemowo pokonywać przeszkody. Jak jednak wszystkie elementy konstrukcyjne podlegają zużyciu. Dlatego warto pamiętać o systematycznym sprawdzaniu ich stanu, a w razie konieczności wymianie na nowe egzemplarze. Żeby odpowiednio dobrać ogumienie, należy znać jego rozmiary. Jak duże koła mają wózki widłowe?

W większości przypadków w wózkach widłowych zastosowanie znajduje jeden z dwóch typów opon – pneumatyczne lub superelastyczne. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Mają inną budowę, wytrzymałość i sposób montażu. Wbrew jednak pozorom sprawdzenie ich rozmiaru nie powinno nastręczać żadnych problemów. Oznaczenia rozmiarów znajdują się bowiem na oponach. Trudność może sprawiać rozszyfrowanie zapisów. Jak tego dokonać?

W przypadku opon pneumatycznych najczęściej spotkać można następujące oznaczenia:

  • 6.50-10 – przy czym 6.50 to szerokość opony, a 10 to średnica obręczy, obie wartości wyrażone w calach,
  • 250-15 – 250 to szerokość opony wyrażona w mm, a 15 to średnica obręczy wyrażona w calach,
  • 180/70-8 – 180 to wskaźnik wysokości profilu (w mm), 70 to wysokość ściany bocznej, która równa się 75 proc. szerokości opony (w mm), a 8 to średnica obręczy (w calach),
  • 18x7-8 – 18 to średnica zewnętrzna, 7 szerokość opony, a 8 średnica obręczy (wszystkie wartości wyrażone w calach).

Dodatkowo na oponie pneumatycznej może pojawić się informacja o liczbie przekładek. Oznaczenie 6.50-10 12PR symbolizuje oponę wyposażoną w 12 przekładek. Natomiast litera „R” sygnalizuje, że jest to opona radialna.

Z kolei w przypadku opon superelastycznych zapis może zawierać nie tylko standardowe oznaczenie rozmiaru, ale również informację o tym, na jaką felgę pasuje opona. Dla przykładu, 6.50-10/5.00 oznacza oponę o szerokości 6.50 cala i średnicy 10 cali pasującą na felgę 5.00. Jeżeli widnieje na niej dodatkowe oznaczenie SIT lub QUICK, opona jest w wersji do szybkiego montażu, który zwalnia z konieczności stosowania bocznych pierścieni dociskających.

Przeglądy stanu technicznego kół – o czym pamiętać?

Żeby ułatwić ocenę stanu technicznego kół, ogumienie bywa wyposażone w znaczniki pozwalające określić stopień ich zużycia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury głębokość rzeźby bieżnika w oponach wózków widłowych nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Podczas przeglądu technicznego należy więc koniecznie sprawdzić ten parametr.

Wielu producentów zaleca, aby generalny przegląd kół i opon odbywał się co 2000 godzin użytkowania wózka widłowego. W jego ramach warto nie tylko sprawdzić stan ogumienia, ale również wymienić smar łożysk czy też dokręcić piasty i nakrętki. Dzięki temu użytkowanie sprzętu będzie bezpieczne.
Koła i opony podlegają zużyciu, nawet mimo poprawnej eksploatacji i regularnej konserwacji. Warto więc widzieć, jak sprawdzić ich rozmiar, by w razie potrzeby prawidłowo dobrać wielkość i typ ogumienia. Na szczęście, wszelkie niezbędne informacje znajdują się na oponach, co ułatwia wybór prawidłowych egzemplarzy.

zamknij