Polish English Russian Ukraine

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

2021-07-01

Uznawane w branży logistycznej uprawnienia na wózki widłowe są niezwykle pomocne podczas poszukiwania pracy. Dzięki nim kandydat może liczyć na zatrudnienie między innymi w magazynach, halach produkcyjnych, warsztatach, na placach budowy i w wielu innych miejscach.

Najpierw jednak uprawnienia te trzeba zdobyć. W tym miejscu należy więc zadań pytanie – jak to zrobić? Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku będzie odbycie stosownego kursu, a także zdanie egzaminu UDT. Kończy się on przyznaniem stosownego certyfikatu, który stanowi potwierdzenie zdobytych uprawnień. To właśnie na jego podstawie pracodawcy zazwyczaj przyjmują nowych pracowników.

Gdzie odbywa się kurs dla operatorów wózków widłowych?

Ich organizacją zajmują się specjalne ośrodki szkoleniowe, skupiające się na konkretnych kategoriach wózków widłowych. Kandydat może starać się o uprawnienia II WJO, czyli na wózki jezdniowe podnośnikowe bądź I WJO – kategoria ta zawiera również wózki specjalizowane, które dzielą się na dwie kategorie: ze zmiennym wysięgnikiem i podnoszone do góry.

Szkolenia dla operatorów obejmują wiedzę teoretyczną, a także uczą zdolności praktycznych, które są kluczowe podczas egzaminu państwowego. Z tego powodu warto zdecydować się na ośrodek gwarantujący odpowiedni poziom i cieszący się wieloma dobrymi opiniami zadowolonych kursantów.

W tym miejscu dobrze byłoby jeszcze zatrzymać się na tym, dla kogo dokładnie przygotowywane są te kursy. Żeby bowiem zostać operatorem wózka widłowego, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Kandydat musi:

  • ukończyć kurs i zdobyć certyfikat potwierdzający umiejętności,
  • mieć ukończone 18 lat,
  • dysponować imiennym zezwoleniem pracodawcy na kierowanie wózkiem na terenie zakładu,
  • posiadać badania lekarskie, które zawierać będą orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy kierowcy,
  • posługiwać się prawem jazdy odpowiedniej kategorii - tylko wówczas, gdy wózek ma poruszać się po drogach publicznych.

 

Każda osoba, która zamierza wykorzystywać wózki widłowe, musi również dysponować legitymacją UDT (wystawiana po zdaniu egzaminu) i Książkę Operatora od Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Co ważne, uprawnienia na wózki są przyznawane bezterminowo. Nie trzeba ich więc odnawiać.

Czy warto skorzystać z kursów na wózki widłowe?

Szkolenia pozwalające na zdobycie praktycznych uprawnień zawsze okażą się przydatne. Zwłaszcza w branżach, w których pracodawcy często poszukują pracowników. Operatorzy wózków widłowych nie muszą specjalnie martwić się o pracę - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Powinien być to najważniejszy powód, dla którego warto zdecydować się właśnie na tego typu kursy.

Uzyskanie uprawnień może również pomóc w uzyskaniu awansu wewnątrz firmy. Nowe, wyższe stanowisko przeważnie wiąże się z lepszą płacą.

Dość istotną informacją będzie także to, że same kursy nie są specjalnie drogie. Kosztują około 500-600 złotych, co nie jest wysoką kwotą, zważywszy na to, ile drzwi otwierają. Wózki widłowe wykorzystywane są w wielu zakładach i magazynach, dlatego śmiało można stwierdzić, że wykupienie takiego kursu okaże się po prostu opłacalne.

Oczywiście pod warunkiem wyboru właściwego ośrodka szkoleniowego. Bez dokładnej analizy oferty rynkowej się nie obejdzie. Najlepiej skupiać się nie tylko na samej ofercie i cenach, ale też na opiniach publikowanych przez innych kursantów. Często dzielą się oni swoimi doświadczeniami i wskazują, w jaki sposób przebiegały szkolenia, w których to brali udział.

zamknij