Polish English Russian Ukraine

Na czym polega przegląd wózka widłowego?

2021-05-01

Każdy, kto obsługuje wózki widłowe, powinien zadbać o to, by utrzymywać pojazd w jak najlepszej formie, tj. regularnie go sprawdzać, konserwować, serwisować, by wózek był nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny. Utrzymanie wózków widłowych w dobrym stanie, tak by zapewnić ich bezpieczne użytkowanie jest wymagane przez prawo. Bardzo często, kiedy wykryta zostanie awaria, może być wymagana pomoc specjalistów, którzy posiadają uprawnienia co do przeprowadzania regularnych przeglądów i ewentualnych napraw.

Przegląd wózków widłowych

Wózki widłowe to pojazdy przemysłowe wykorzystywane głównie do podnoszenia ciężkich ładunków i układania ich na wysokich półkach w magazynach, halach produkcyjnych itp. Zwykle służy do podnoszenia i transportowania towarów na paletach. W związku z tym należy zadbać o regularny przegląd wózków widłowych, tak by ich użytkowanie było całkowicie bezpieczne.

W związku z tym przeglądy serwisowe wózków widłowych należy zaplanować, a najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, czyli firmom, które świadczą usługi właśnie w tym zakresie. Czy wiąże się to z wysokimi kosztami? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jaki pakiet się wybierze i czy przeglądy będą wykonywane jednorazowo czy też regularnie, np. kilka razy w ciągu roku. Często zdarza się, że pierwsza inspekcja jest wliczona w cenę usługi, a kolejne kontrole muszą być już opłacone i przeprowadzane na czas. Większe firmy zwykle posiadają własny dział konserwacji i naprawy pojazdów, takich jak wózki widłowe. Tak naprawdę to od pracodawcy zależy regularne i pełne wykonanie niezbędnych prac, nawet jeśli nie ma potrzeby napraw tego typu pojazdów. To te osoby są odpowiedzialne za to, by zapewnić pracownikom, w tym przypadku operatorom wózków, bezpieczeństwo i higienę pracy.

Przeglądy, kontrole, wszelkie inspekcje jeśli chodzi o sprzęt są często postrzegane jako coś niepotrzebnego. Niemniej jednak to dzięki nim można utrzymać wózki widłowe w ciągłej gotowości do użytku. Regularne przeglądy pojazdów zmniejszają koszty naprawy, które są naprawdę wysokie. Jednocześnie wydłuża się ich żywotność. Na jakie elementy wózków widłowych zwraca się szczególną uwagę podczas przeglądu i kontroli? Z pewnością ważnymi fragmentami są:

  • widły,
  • silnik i skrzynia biegów,
  • hamulce,
  • łańcuchy,
  • akcesoria do załadunku,
  • opony oraz koła,
  • elementy sterujące pojazdu,
  • układ elektryczny.

 

Przeglądy wózków widłowych powinny być zawsze przeprowadzane przez wykwalifikowane osoby. Tylko wtedy, gdy pracownik posiada odpowiednie kompetencje zawodowe, przeglądy można przeprowadzić także w firmie. Niemniej jednak najczęstszą alternatywą jest poleganie na wykwalifikowanych ekspertach w zakresie konserwacji wózków widłowych.

Dlaczego regularne kontrole wózków widłowych są tak ważne?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, wózki widłowe należy poddawać przeglądom przynajmniej raz w roku. Oczywiście można je wykonywać częściej, jeśli uzna się, że pojazd tego wymaga. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza pod kątem finansowym, jest zawarcie umowy na regularne przeprowadzanie przeglądów wózków widłowych. Taka umowa obejmuje kontrole wózków widłowych zgodnie z instrukcją obsługi producenta, jak również wykonywanie czynności typowo technicznych, tj. wymiana oleju silnikowego, uzupełnianie płynu hydraulicznego itp. Obejmuje to również koszty części zamiennych zgodnie ze specyfikacjami konserwacji, np. wymiana części zużywających się, takich jak filtry czy też uszczelki. Wydaje się mało istotne, prawda? Okazuje się, że bardzo często awarie powstają właśnie z powodu zaniechania wymiany tak błahych na pozór elementów.

Firmy świadczące usługi w zakresie przeglądów wózków widłowych prowadzą dziennik kontroli sprzętu i pojazdów w zakładzie, dokumentowane są wszystkie prace i, jeśli to konieczne, porady technika serwisu dotyczące ewentualnych mankamentów i przyszłych napraw. Ile za to zapłacimy? Jakie są koszty usług? W każdym przypadku to klient powinien kontrolować wszelkie usługi, które są uwzględnione w pakiecie itp. To pracodawca powinien również zadbać o to, by przeglądy te były wykonywane w terminie. Dbanie o bezpieczeństwo pracowników powinno być priorytetem dla każdego pracodawcy. W związku z tym w ich interesie jest to, aby ustawowe przepisy dotyczące zapobiegania wypadkom przy pracy były zawsze przestrzegane w każdym zakładzie.

zamknij