Polish English Russian Ukraine

Najczęstsze usterki wózków widłowych

2021-03-01

Wózki widłowe, bez względu na typ czy konkretny model, są pojazdami przemysłowymi, które jak każdy tego rodzaju sprzęt, ulegają licznym usterkom. W poniższym wpisie opiszemy kilka najczęstszych awarii, jakie występują w wózkach widłowych. Niewielkie usterki można naprawić szybko, bez konieczności skorzystania z pomocy specjalisty. Niestety bywa też tak, że awaria jest na tyle poważna, że potrzebny będzie serwis wózków widłowych.

Najczęstsze usterki wózków widłowych

  1. W wyniku słabej konserwacji wózka często dochodzi do zatkania, zabrudzenia filtrów oleju czy też filtrów powietrza. Może to przynieść poważne skutki w postaci osłabienia pracy silnika. Pył może dostać się do cylindra silnika, przyspieszając przez to jego zużycie, a w konsekwencji pogorszenie wydajności jego pracy.
  2. Przy serwisie wózków widłowych powinno się przestrzegać pewnych odgórnie przyjętych technik konserwacji itp. Jeśli serwis wózków widłowych nie przebiega zgodnie z normą, z czasem może dojść do usterki wózka, na przykład w skutek niedokręconej, poluzowanej śruby czy złej wymiany oleju.
  3. Zły montaż części również może być powodem zaistnienia awarii w wózku widłowym. Z pozoru niewiele znacząca dioda, która np. się przepaliła, jeśli nie zostanie właściwie naprawiona, tzn. nieprawidłowo podłączona, może stać się przyczyną poważnej usterki. Inny przykład - jeśli element oporowy wału korbowego silnika w wózku widłowym zostanie odwrócony, wał korbowy może zacząć źle poruszać się na osi, co spowoduje poważne zużycie i ścieranie powierzchni czołowej bloku cylindrów i łożyska.
  4. Do usterki wózka widłowego może dojść w przypadku złej technologii naprawy i nieprawidłowej inspekcji. Na przykład podczas montażu wałów korbowych, kół zamachowych i zespołów sprzęgieł, ich wyważenie ulega zniszczeniu.
  5. Brak dostosowania wózka widłowego do określonej przestrzeni. Na przykład, gdy luz sprzęgła między tłokiem a cylindrem jest większy niż zalecany luz, spowoduje to skierowanie oleju, zmniejszając moc i zwiększając zużycie paliwa. Kiedy luz jest mniejszy niż zalecany, spowoduje to zablokowanie cylindra tłoka. Gdy luz zaworowy nie jest prawidłowo wyregulowany, moc jest zmniejszona, zwiększa się zużycie paliwa, a maszyna działa bardzo nieprawidłowo.

Przyczyny usterek wózków widłowych

Poniżej przedstawiamy 10 najczęstszych błędów podczas jazdy wózkami widłowymi, które wielokrotnie prowadzą do niebezpiecznych sytuacji i wypadków:

  • zbyt szybka jazda,
  • cofanie bez patrzenia,
  • przewożenie ładunków na niedozwolonej wysokości,
  • przewożenie ładunków o zbyt dużej masie,
  • nieopuszczanie wideł podczas jazdy.

Jak widać przyczynami usterek są często błędy wynikające z nieprawidłowego ich użytkowania, gdzie winę ponosi bardzo często operator lub osoba odpowiedzialna za konserwację czy też naprawę pojazdu. W związku z tym zawsze warto pamiętać o tym, by przestrzegać zasad użytkowania wózków widłowych, a wszelkie prace związane z techniczną obsługą pojazdu powinny zostać powierzone doświadczonemu i zaufanemu serwisowi.

Serwis wózków widłowych

Każdy, kto posiada wózek widłowy, bez względu na to, czy jest o właściciel dużego zakładu czy też osoba prywatna, musi zadbać o to, by regularnie odwiedzać serwis wózków widłowych. Dzięki temu zapewni się pojazdowi długotrwałe i, co najważniejsze, bezpieczne użytkowanie. To bardzo ważne, jeśli jesteśmy odpowiedzialni za pracownika-operatora tego typu pojazdu. Gdzie i w jaki sposób znaleźć dobry serwis? To bardzo proste, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie zapytanie oraz lokalizację, np. „serwis wózków widłowych Legnica”. Wówczas otrzymamy wiele odpowiedzi i z pewnością wybierzemy taki serwis, który spełni nasze potrzeby i oczekiwania.

zamknij