Polish English Russian Ukraine

Co warto wiedzieć przed i po wynajmie wózka widłowego?

2021-02-01

Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług firm oferujących wynajem wózków widłowych. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ takie urządzenia są często bardzo drogie, a żadna firma nie chce zdecydować się na kupno używanego wózka widłowego. Zatem jak można zauważyć, to właśnie wypożyczenie sprzętu w ostatnich czasach cieszy się największą popularnością. Zatem czym powinniśmy się kierować w przypadku, jeżeli decydujemy się na wynajem wózków widłowych? Co powinniśmy wiedzieć przed podpisaniem umowy oraz co jest bardzo ważne, gdy już będziemy wynajmującymi nowej maszyny?

Wynajem wózków widłowych staje się coraz bardziej popularny

Zdecydowanie wynajem wózków widłowych to bardzo dobry pomysł dla każdego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim za pomocą najmu możemy zaoszczędzić duże kwoty pieniędzy, ponieważ nie musimy inwestować we flotę, która może okazać się bardzo droga. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kilka nowych wózków widłowych to mogą być ogromne koszty w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nawet duże korporacje decydują się na wynajem, ponieważ takie rozwiązanie ma wiele innych zalet oprócz tego, że jest to bardzo ekonomiczne.

Dodatkowo powinniśmy mieć świadomość tego, że wynajem wózków widłowych jest także bardzo komfortowe. Jeśli wynajmujemy nowy sprzęt, nie musimy martwić się tym, że wózki będą musiały być co chwilę serwisowane. W szczególności jeżeli działalność naszej firmy jest prowadzona w ciągu tygodnia 24h na dobę, sprawność sprzętu jest bardzo istotna. W przypadku napraw również gwarancyjnych naprawa maszyny może także nie obciążyć naszego budżetu. Warto mieć to na uwadze, a przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy to sobie bardzo dobrze przeliczyć. W szczególności ważne jest, aby określić dokładną liczbę wózków, jakie potrzebujemy.

Dodatkowo w naszym zestawieniu powinniśmy uwzględnić wózki widłowe, które będą służyły nam jako rezerwa. Dzięki temu nasze procesy logistyczne lub też technologiczne w firmie nie będą przerwane, a my nie będziemy musieli się martwić, gdy jakiś wózek ulegnie awarii. Nawet w przypadku wypadku na magazynie, wózek widłowy powinien być automatycznie zatrzymany, aż do czasu jego przeglądu, który w poważnych przypadkach musi być wykonany przez Urząd Dozoru Technicznego.

Podpisując umowę najmu wózków widłowych, oprócz określenia cen oraz liczby, warto także zastanowić się nad okresem samego najmu. Powinniśmy także określić, gdzie będziemy mogli serwisować taką maszynę i bardzo ważne jest także, aby wiedzieć, gdzie można ją naprawiać. Bardzo często jeśli są to nowe wózki, naprawy jeśli są inne niż gwarancyjne, mogą być wykonywane jedynie przez autoryzowany serwis danej firmy.


O czym pamiętać po podpisaniu umowy najmu wózków widłowych?

Bardzo ważną kwestią są także badania okresowe wózków widłowych. Taką maszynę należy poddać badaniu raz na rok, które powinno być wykonane przez inspektora z Urzędu Dozoru Technicznego. Każdy wózek powinien mieć nadany numer seryjny oraz numer fabryczny, a także specjalną księgę, w której umieszczone będą informacje o badaniu. Po każdym dopuszczeniu wózku do ruchu powinniśmy także otrzymać odpowiedni dokument. Bardzo ważne jest, aby ustalić, kto będzie odpowiedzialny za przeprowadzanie takich corocznych badań oraz u kogo będą znajdowały się takie dokumenty. Zazwyczaj jest to odpowiedzialność osób wynajmujących, dlatego jeśli zdecydowaliśmy się na wyporzyczenie tego typu sprzętu bardzo ważne jest, aby systematycznie wykonywać tego typu badania z inspektorem UDT.

zamknij